Plugins - Advanced Custom Fields (ACF) - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (983 entries)

en: Add fields
fr: Ajouter des champs

en: This Field
fr: Ce champ

note: translators: This text is prepended by a link to ACF's website, and appended by a link to WP Engine's website.
en: is developed and maintained by
fr: est développé et maintenu par

en: ACF PRO
fr: ACF Pro

en: Feedback
fr: Retour

en: WP Engine logo
fr: Logo WP Engine

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
fr: Lettres minuscules, tirets hauts et tirets bas uniquement. Maximum 32 caractères.

en: More Tools from WP Engine
fr: Autres outils de WP Engine

en: The capability name for assigning terms of this taxonomy.
fr: Le nom de la permission pour assigner les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for deleting terms of this taxonomy.
fr: Le nom de la permission pour supprimer les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for managing terms of this taxonomy.
fr: Le nom de la permission pour gérer les termes de cette taxonomie.

en: The capability name for editing terms of this taxonomy.
fr: Le nom de la permission pour modifier les termes de cette taxonomie.

en: Learn More
fr: En Savoir Plus

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
fr: Conçu pour ceux qui construisent avec WordPress, par l’équipe %s

en: View Pricing & Upgrade
fr: Voir les tarifs & mettre à niveau

en: Assign Terms Capability
fr: Permission d’assigner les termes

en: Delete Terms Capability
fr: Permission de supprimer les termes

en: Edit Terms Capability
fr: Permission de modifier les termes

en: Manage Terms Capability
fr: Permission de gérer les termes

en: Sets whether posts should be excluded from search results and taxonomy archive pages.
fr: Définit si les publications doivent être exclues des résultats de recherche et des pages d’archive de taxonomie.

en: Unlock Advanced Features and Build Even More with ACF PRO
fr: Débloquer les fonctionnalités avancées et aller encore plus loin avec ACF PRO

en: Speed up your workflow and develop better websites with features like ACF Blocks and Options Pages, and sophisticated field types like Repeater, Flexible Content, Clone, and Gallery.
fr: Accélérez votre productivité et développez de meilleurs sites avec des fonctionnalités comme les blocs ACF et les pages d’options, ainsi que des champs avancés comme répéteur, contenu flexible, clones et galerie.

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
fr: %s champs

en: No terms
fr: Aucun terme

en: No posts
fr: Aucun article

en: No fields
fr: Aucun champ

en: No description
fr: Aucune description

en: No taxonomies
fr: Aucune taxonomie

en: No post types
fr: Aucun type de publication

en: No field groups
fr: Aucun groupe de champs

en: Any post status
fr: Tout état de publication

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
fr: Cette clé de taxonomie est déjà utilisée par une autre taxonomie enregistrée en dehors d’ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
fr: Cette clé de taxonomie est déjà utilisée par une autre taxonomie dans ACF et ne peut pas être utilisée.

en: No Taxonomies found in Trash
fr: Aucune taxonomie trouvée dans la corbeille

en: No Taxonomies found
fr: Aucune taxonomie trouvée

en: Search Taxonomies
fr: Rechercher des taxonomies

en: View Taxonomy
fr: Afficher la taxonomie

en: New Taxonomy
fr: Nouvelle taxonomie

en: Edit Taxonomy
fr: Modifier la taxonomie

en: No Post Types found in Trash
fr: Aucun type de publication trouvé dans la corbeille

en: No Post Types found
fr: Aucun type de publication trouvé

en: New Post Type
fr: Nouveau type de publication

en: Edit Post Type
fr: Modifier le type de publication

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
fr: Cette clé de type de publication est déjà utilisée par un autre type de publication enregistré en dehors d’ACF et ne peut pas être utilisée.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
fr: Cette clé de type de publication est déjà utilisée par un autre type de publication dans ACF et ne peut pas être utilisée.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
fr: Ce champ ne doit pas être un <a href="%s" target="_blank">terme réservé</a> WordPress.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
fr: Nous vous déconseillons d’utiliser ce champ dans les blocs ACF.

en: WYSIWYG Editor
fr: Éditeur WYSIWYG

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
fr: Une entrée de zone de texte de base pour stocker des paragraphes de texte.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
fr: Une liste déroulante avec une sélection de choix que vous spécifiez.

en: An input for providing a password using a masked field.
fr: Une entrée pour fournir un mot de passe à l’aide d’un champ masqué.

en: An input limited to numerical values.
fr: Une entrée limitée à des valeurs numériques.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
fr: Une saisie de texte spécialement conçue pour stocker des adresses e-mail.

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
fr: La clé de taxonomie doit uniquement contenir des caractères alphanumériques, des tirets bas ou des tirets.

en: Search Post Types
fr: Rechercher des types de publication

en: View Post Type
fr: Voir le type de publication

en: Add New Post Type
fr: Ajouter un nouveau type de publication personnalisé

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
fr: La clé du type de publication doit contenir uniquement des caractères alphanumériques, des tirets bas ou des tirets.

en: The post type key must be under 20 characters.
fr: La clé du type de publication doit comporter moins de 20 caractères.

en: Filter by Post Status
fr: Filtrer par état de publication

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
fr: Utilise le sélecteur de médias WordPress natif pour téléverser ou choisir des fichiers.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
fr: Autorise à regrouper et organiser les champs personnalisés dans des volets dépliants qui s’affichent lors de la modification du contenu. Utile pour garder de grands ensembles de données ordonnés.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
fr: Un groupe de boutons avec des valeurs que vous spécifiez, les utilisateurs/utilisatrices peuvent choisir une option parmi les valeurs fournies.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
fr: Un groupe de case à cocher autorisant l’utilisateur/utilisatrice à sélectionner une ou plusieurs valeurs que vous spécifiez.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
fr: Une interface utilisateur interactive pour sélectionner une couleur ou spécifier la valeur hexa.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
fr: Une interface utilisateur interactive pour choisir une date. Le format de la date retour peut être personnalisé en utilisant les champs de réglages.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
fr: Une interface utilisateur interactive pour choisir une date et un horaire. Le format de la date retour peut être personnalisé à l’aide des réglages du champ.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
fr: Cela propose une solution pour dupliquer des contenus tels que des diapositive, des membres de l’équipe et des boutons d’appel à l‘action, en agissant comme un parent pour un ensemble de sous-champs qui peuvent être répétés à l’infini.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
fr: Cela propose une interface interactive permettant de gérer une collection de fichiers joints. La plupart des réglages sont similaires à ceux du champ Image. Des réglages supplémentaires vous autorise à spécifier l’endroit où les nouveaux fichiers joints sont ajoutés dans la galerie et le nombre minimum/maximum de fichiers joints autorisées.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
fr: Permet de structurer les champs en groupes afin de mieux organiser les données et l’écran d‘édition.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
fr: Permet de spécifier un lien et ses propriétés, telles que le titre et la cible en utilisant le sélecteur de liens de WordPress.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
fr: Utilise le sélecteur de média natif de WordPress pour téléverser ou choisir des images.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
fr: Utilisé pour afficher un message aux éditeurs à côté d’autres champs. Utile pour fournir un contexte ou des instructions supplémentaires concernant vos champs.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
fr: Une entrée de texte de base, utile pour stocker des valeurs de chaîne unique.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
fr: Affiche l’éditeur WordPress WYSIWYG tel qu’il apparaît dans les articles et pages, permettant une expérience d’édition de texte riche qui autorise également du contenu multimédia.

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
fr: Autorise la sélection d’un ou plusieurs comptes pouvant être utilisés pour créer des relations entre les objets de données.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
fr: Une saisie de texte spécialement conçue pour stocker des adresses web.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
fr: Une permutation qui vous permet de choisir une valeur de 1 ou 0 (actif ou inactif, vrai ou faux, etc.). Peut être présenté sous la forme de commutateur stylisé ou de case à cocher.

en: The taxonomy key must be under 32 characters.
fr: La clé de taxonomie doit comporter moins de 32 caractères.

en: Add New Taxonomy
fr: Ajouter une nouvelle taxonomie

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
fr: Une interface utilisateur interactive pour choisir une heure. Le format de retour de date peut être personnalisé à l’aide des réglages du champ.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
fr: Une interface utilisateur interactive et personnalisable pour choisir un ou plusieurs articles, pages ou éléments de type publication avec la possibilité de rechercher.

en: Advanced
fr: Avancé

en: JSON (newer)
fr: JSON (plus récent)

en: More
fr: Plus

en: Tutorial
fr: Tutoriel

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
fr: Essayez un autre terme de recherche ou parcourez %s

en: Search fields...
fr: Rechercher des champs…

en: Select Field Type
fr: Sélectionner le type de champ

en: Popular
fr: Populaire

en: Add Your First Taxonomy
fr: Ajouter votre première taxonomie

en: Expose this post type in the REST API.
fr: Exposez ce type de publication dans l’API REST.

en: Customize the query variable name
fr: Personnaliser le nom de la variable de requête

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
fr: Termes parent-enfant dans les URL pour les taxonomies hiérarchiques.

en: Customize the slug used in the URL
fr: Personnaliser le slug utilisé dans l’URL

en: Taxonomy Key
fr: Clé de taxonomie

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
fr: Sélectionnez le type de permalien à utiliser pour cette taxonomie.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
fr: Affichez une colonne pour la taxonomie sur les écrans de liste de type de publication.

en: Quick Edit
fr: Modification rapide

en: Tag Cloud
fr: Nuage d’étiquettes

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
fr: Décrit une variante de bloc de lien de navigation utilisée dans l’éditeur de blocs.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
fr: Un lien vers un %s

en: Back To Items
fr: Retour aux éléments

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
fr: Filtrer par %s

en: The name is how it appears on your site
fr: Le nom est la façon dont il apparaît sur votre site

en: No tags found
fr: Aucune étiquette trouvée

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Most Used
fr: Les plus utilisés

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
fr: Choisir parmi les %s les plus utilisés

en: Add Or Remove Items
fr: Ajouter ou supprimer des éléments

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
fr: Ajouter ou retirer %s

en: Separate tags with commas
fr: Séparer les étiquettes par des virgules

en: Separate Items With Commas
fr: Séparer les éléments par des virgules

en: Popular Tags
fr: Étiquettes populaires

en: Popular Items
fr: Éléments populaires

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
fr: %s populaire

en: Parent Category:
fr: Catégorie parente :

en: Parent Item With Colon
fr: Élément parent avec deux-points

en: Parent Category
fr: Catégorie parente

en: Parent Item
fr: Élément parent

en: Update Tag
fr: Mettre à jour l’étiquette

en: Update Item
fr: Mettre à jour l’élément

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: View Tag
fr: Voir l’étiquette

en: Edit Tag
fr: Modifier l’étiquette

en: At the top of the editor screen when editing a term.
fr: En haut de l’écran de l’éditeur lors de la modification d’un terme.

en: All Tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
fr: Les taxonomies actives sont activées et enregistrées avec WordPress.

en: A descriptive summary of the taxonomy.
fr: Un résumé descriptif de la taxonomie.

en: A descriptive summary of the term.
fr: Un résumé descriptif du terme.

en: Term Description
fr: Description du terme

en: The name of the default term.
fr: Nom du terme par défaut.

en: Term Name
fr: Nom du terme

en: Default Term
fr: Terme par défaut

en: Sort Terms
fr: Trier les termes

en: Add Post Type
fr: Ajouter un type de publication

en: Add Your First Post Type
fr: Ajouter votre premier type de publication

en: Advanced Configuration
fr: Configuration avancée

en: Hierarchical
fr: Hiérachique

note: translators: example post type
en: movie
fr: film

note: translators: example post type
en: Movie
fr: Film

note: translators: example post type
en: Movies
fr: Films

en: Controller Class
fr: Classe de contrôleur

en: Base URL
fr: URL de base

en: Show In REST API
fr: Afficher dans l’API Rest

en: Query Variable
fr: Variable de requête

en: No Query Variable Support
fr: Aucune prise en charge des variables de requête

en: Custom Query Variable
fr: Variable de requête personnalisée

en: Query Variable Support
fr: Prise en charge des variables de requête

en: Publicly Queryable
fr: Publiquement interrogeable

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
fr: Possède une archive d’élément qui peut être personnalisée avec un fichier de modèle d’archive dans votre thème.

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
fr: Prise en charge de la pagination pour les URL des éléments tels que les archives.

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Customize the slug used in the URL.
fr: Personnalisez le slug utilisé dans l’URL.

en: Custom Permalink
fr: Permalien personnalisé

en: Permalink Rewrite
fr: Réécriture du permalien

en: Can Export
fr: Exportable

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
fr: Fournissez éventuellement un pluriel à utiliser dans les fonctionnalités.

en: Plural Capability Name
fr: Nom de la capacité au pluriel

en: Exclude From Search
fr: Exclure de la recherche

en: Show In Admin Bar
fr: Afficher dans la barre d’administration

en: Custom Meta Box Callback
fr: Rappel de boîte méta personnalisée

en: Menu Icon
fr: Icône de menu

en: Menu Position
fr: Position du menu

en: Admin Menu Parent
fr: Parent du menu d’administration

en: Dashicon class name
fr: Nom de la classe du Dashicon

en: Show In Admin Menu
fr: Afficher dans le menu d’administration

en: Show In UI
fr: Afficher dans l’interface utilisateur

en: A link to a post.
fr: Un lien vers une publication.

en: Item Link Description
fr: Description du lien de l’élément

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
fr: Un lien vers un %s.

en: Post Link
fr: Lien de publication

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
fr: Lien %s

en: Post updated.
fr: Publication mise à jour.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
fr: %s mis à jour.

en: Post scheduled.
fr: Publication planifiée.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
fr: %s planifié.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
fr: %s repassé en brouillon.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
fr: %s publié.

en: Posts list
fr: Liste des publications

en: Items List
fr: Liste des éléments

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
fr: Liste %s

en: Posts list navigation
fr: Navigation dans la liste des publications

en: Items List Navigation
fr: Liste des éléments de navigation

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
fr: Navigation dans la liste %s

en: Filter posts by date
fr: Filtrer les publications par date

en: Filter Items By Date
fr: Filtrer les éléments par date

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
fr: Filtrer %s par date

en: Filter posts list
fr: Filtrer la liste des publications

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
fr: Filtrer la liste %s

en: Uploaded To This Item
fr: Téléversé dans l’élément

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
fr: Téléversé sur ce %s

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
fr: Insérer dans %s

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image mise en avant

en: Remove featured image
fr: Retirer l’image mise en avant

en: Featured image
fr: Image mise en avant

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
fr: Attributs des %s

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
fr: Archives des %s

en: No Items Found in Trash
fr: Aucun élément trouvé dans la corbeille

en: No posts found
fr: Aucune publication trouvée

en: No Items Found
fr: Aucun élément trouvé

en: At the top of the items screen when searching for an item.
fr: En haut de l’écran des éléments lors de la recherche d’un élément.

en: Parent Item Prefix
fr: Préfixe de l’élément parent

en: New Post
fr: Nouvelle publication

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
fr: Nouveau %s

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
fr: En haut de l’écran de l’éditeur lors de l’ajout d’un nouvel élément.

en: Add New Item
fr: Ajouter un nouvel élément

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
fr: Ajouter %s

en: View Posts
fr: Voir les publications

en: View Items
fr: Voir les éléments

en: View Post
fr: Voir la publication

en: In the admin bar to view item when editing it.
fr: Dans la barre d’administration pour afficher l’élément lors de sa modification.

en: View Item
fr: Voir l’élément

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
fr: Voir %s

en: At the top of the editor screen when editing an item.
fr: En haut de l’écran de l’éditeur lors de la modification d’un élément.

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: All Posts
fr: Toutes les publications

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
fr: Dans le sous-menu de type de publication du tableau de bord d’administration.

en: All Items
fr: Tous les éléments

en: Admin menu name for the post type.
fr: Nom du menu d’administration pour le type de publication.

en: Menu Name
fr: Nom du menu

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
fr: Les types de publication actifs sont activés et enregistrés avec WordPress.

en: A descriptive summary of the post type.
fr: Un résumé descriptif du type de publication.

en: Add Custom
fr: Ajouter une personalisation

en: Enable various features in the content editor.
fr: Activez diverses fonctionnalités dans l’éditeur de contenu.

en: Post Formats
fr: Formats des publications

en: Editor
fr: Éditeur

en: Trackbacks
fr: Rétroliens

en: Browse Fields
fr: Parcourir les champs

en: Nothing to import
fr: Rien à importer

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
fr: . L’extension Custom Post Type UI peut être désactivée.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
fr[0]: Élément %d importé à partir de l’interface utilisateur de type de publication personnalisée -
fr[1]: Éléments %d importés à partir de l’interface utilisateur de type de publication personnalisée -

en: Export
fr: Exporter

en: Category
fr: Catégorie

en: Tag
fr: Étiquette

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
fr: %s taxonomie créée

en: Taxonomy updated.
fr: Taxonomie mise à jour.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
fr[0]: Taxonomie dupliquée.
fr[1]: %s taxonomies dupliquées.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
fr[0]: Taxonomie désactivée.
fr[1]: %s taxonomies désactivées.

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
fr[0]: Taxonomie activée.
fr[1]: %s taxonomies activées.

en: Terms
fr: Termes

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
fr[0]: Type de publication dupliqué.
fr[1]: %s types de publication dupliqués.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
fr[0]: Type de publication désactivé.
fr[1]: %s types de publication désactivés.

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
fr[0]: Type de publication activé.
fr[1]: %s types de publication activés.

en: Post Types
fr: Types de publication

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Link Existing Field Groups
fr: Lier des groupes de champs existants

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
fr: %s type de publication créé

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
fr: Ajouter des champs à %s

en: Post type scheduled for.
fr: Type de publication planifié pour.

en: Post type saved.
fr: Type de publication enregistré.

en: Post type updated.
fr: Type de publication mis à jour.

en: Post type deleted.
fr: Type de publication supprimé.

en: Type to search...
fr: Type à rechercher…

en: post type
fr: type de publication

en: Done
fr: Terminé

en: Please select the field groups to link.
fr: Veuillez choisir les groupes de champs à lier.

[ctx: post status]
en: Registration Failed
fr: Echec de l’enregistrement

en: URLs
fr: URL

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Labels
fr: Libellés

en: Choose From Most Used
fr: Choisir parmi les plus utilisés

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
fr: Contrôleur personnalisé facultatif à utiliser à la place de « WP_REST_Terms_Controller ».

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: ← Go to tags
fr: ← Aller aux étiquettes

en: A link to a tag
fr: Un lien vers une étiquette

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
fr: Autoriser l’exportation du type de publication depuis « Outils » > « Exporter ».

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
fr: Apparaît en tant qu’élément dans le menu « Nouveau » de la barre d’administration.

en: Search Posts
fr: Rechercher des publications

en: Search Items
fr: Rechercher des éléments

en: Parent Page:
fr: Page parente :

en: New Item
fr: Nouvel élément

en: Add New Post
fr: Ajouter une nouvelle publication

en: Edit Post
fr: Modifier la publication

en: Edit Item
fr: Modifier l’élément

en: Taxonomy draft updated.
fr: Brouillon de taxonomie mis à jour.

en: Taxonomy submitted.
fr: Taxonomie envoyée.

en: Taxonomy saved.
fr: Taxonomie enregistrée.

en: Taxonomy deleted.
fr: Taxonomie supprimée.

en: Basic Settings
fr: Réglages de base

en: PRO Only
fr: Uniquement sur PRO

en: taxonomy
fr: taxonomie

en: Permissions
fr: Droits

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
fr: Position dans le menu de la colonne latérale du tableau de bord d’administration.

en: Export - Generate PHP
fr: Exportation - Générer PHP

en: Taxonomy scheduled for.
fr: Taxonomie planifiée pour.

[ctx: noun]
en: Clone
fr: Cloner

en: PRO
fr: Pro

en: Invalid post ID.
fr: ID de publication invalide.

en: Invalid post type selected for review.
fr: Type de publication sélectionné pour révision invalide.

en: Available with ACF PRO
fr: Disponible avec ACF Pro

en: Select Field
fr: Sélectionner le champ

en: Popular fields
fr: Champs populaires

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
fr: Aucun résultat de recherche pour « %s »

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
fr: Un ou plusieurs types de publication peuvant être classés avec cette taxonomie.

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
fr: Rend une taxonomie visible sur l’interface publique et dans le tableau de bord d’administration.

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
fr: Les taxonomies hiérarchiques peuvent avoir des enfants (comme les catégories).

en: Create custom taxonomies to classify post type content
fr: Créer des taxonomies personnalisées pour classer le contenu du type de publication

en: Add Taxonomy
fr: Ajouter une taxonomie

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
fr: Les permaliens sont désactivés pour cette taxonomie.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
fr: Réécrire l’URL en utilisant la clé de taxonomie comme slug. Votre structure de permalien sera

en: Show Admin Column
fr: Afficher la colonne « Admin »

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
fr: Afficher la taxonomie dans le panneau de modification rapide/groupée.

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
fr: Lister la taxonomie dans les contrôles du widget « Nuage d’étiquettes ».

en: No Meta Box
fr: Aucune boîte méta

en: Custom Meta Box
fr: Boîte méta personnalisée

en: Meta Box
fr: Boîte méta

en: Categories Meta Box
fr: Boîte méta des catégories

en: Tags Meta Box
fr: Boîte méta des étiquettes

en: Tag Link
fr: Lien de l’étiquette

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
fr: ← Aller à « %s »

en: Tags list
fr: Liste des étiquettes

en: Assigns text to the table hidden heading.
fr: Assigne du texte au titre masqué du tableau.

en: Tags list navigation
fr: Navigation de la liste des étiquettes

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
fr: Affecte du texte au titre masqué de pagination de tableau.

en: Filter By Item
fr: Filtrer par élément

en: Description Field Description
fr: Description du champ « Description »

en: Slug Field Description
fr: Description du champ « Slug »

en: Parent Field Description
fr: Description du champ « Parent »

en: Name Field Description
fr: Description du champ « Nom »

en: No Terms
fr: Aucun terme

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
fr: Aucun %s

en: Choose from the most used tags
fr: Choisir parmi les étiquettes les plus utilisées

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
fr: Séparer les %s avec une virgule

en: Search Tags
fr: Rechercher des étiquettes

en: Assigns search items text.
fr: Assigne le texte des éléments de recherche.

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
fr: Assigne le texte de l’élément parent, mais avec deux points (:) ajouté à la fin.

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
fr: Assigne le texte de l’élément parent. Utilisé uniquement sur les taxonomies hiérarchiques.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
fr: %s parent

en: New Tag Name
fr: Nom de la nouvelle étiquette

en: Assigns the new item name text.
fr: Assigne le texte du nom du nouvel élément.

en: Add or remove tags
fr: Ajouter ou retirer des étiquettes

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
fr: Assigne le texte d’ajout ou de suppression d’éléments utilisé dans la boîte méta lorsque JavaScript est désactivé. Utilisé uniquement sur les taxonomies non hiérarchiques

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
fr: Visible sur l’interface publique et dans le tableau de bord de l’administration.

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
fr: Lettres minuscules, tiret bas et tirets uniquement, maximum 20 caractères.

en: Singular Label
fr: Libellé au singulier

en: Plural Label
fr: Libellé au pluriel

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
fr: Contrôleur personnalisé facultatif à utiliser à la place de « WP_REST_Posts_Controller ».

en: Archive Slug
fr: Slug de l’archive

en: RSS feed URL for the post type items.
fr: URL de flux RSS pour les éléments du type de publication.

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
fr: Modifie la structure du permalien pour ajouter le préfixe « WP_Rewrite::$front » aux URL.

en: Custom slug for the Archive URL.
fr: Slug personnalisé pour l’URL de l’archive.

en: URL Slug
fr: Slug de l’URL

en: Permalinks for this post type are disabled.
fr: Les permaliens sont désactivés pour ce type de publication.

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
fr: Aucun permalien (empêcher la réécriture d’URL)

en: Post Type Key
fr: Clé du type de publication

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
fr: Réécrire l’URL en utilisant la clé du type de publication comme slug. Votre structure de permalien sera

en: Delete items by a user when that user is deleted.
fr: Supprimer les éléments d’un compte lorsque ce dernier est supprimé.

en: The base URL for the post type REST API URLs.
fr: URL de base pour les URL de l’API REST du type de publication.

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
fr: Expose ce type de publication dans l’API REST. Nécessaire pour utiliser l’éditeur de bloc.

en: Customize the query variable name.
fr: Personnaliser le nom de la variable de requête.

en: I know what I'm doing, show me all the options.
fr: Je sais ce que je fais, affichez-moi toutes les options.

en: Select Post Types
fr: Sélectionner les types de publication

en: Select Taxonomies
fr: Sélectionner les taxonomies

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
fr[0]: Type de publication synchronisé.
fr[1]: %s types de publication synchronisés.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
fr[0]: Taxonomie synchronisée.
fr[1]: %s taxonomies synchronisées.

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
fr: %s parent :

en: Archives Nav Menu
fr: Menu de navigation des archives

en: Post Archives
fr: Archives de publication

en: New Item Name
fr: Nom du nouvel élément

en: Add New Tag
fr: Ajouter une nouvelle étiquette

en: Assigns the add new item text.
fr: Assigne le texte « Ajouter un nouvel élément ».

en: Assigns the update item text.
fr: Assigne le texte de l’élément « Mettre à jour ».

en: In the admin bar to view term during editing.
fr: Dans la barre d’administration pour voir le terme lors de la modification.

en: Menu Label
fr: Libellé du menu

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
fr: Un seul mot, aucun espace. Tirets bas et tirets autorisés.

en: Term Slug
fr: Slug du terme

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
fr: Attribue le texte « choisir parmi les plus utilisés » utilisé dans la méta-zone lorsque JavaScript est désactivé. Utilisé uniquement sur les taxonomies non hiérarchiques.

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
fr: Navigation de l’éditeur d’administration dans le menu de la colonne latérale.

en: Select one or many field groups...
fr: Sélectionner un ou plusieurs groupes de champs…

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
fr: Nom du nouveau %s

en: Assigns the all items text.
fr: Assigne le texte « Tous les éléments ».

en: Assigns the menu name text.
fr: Assigne le texte du nom du menu.

en: Item Scheduled
fr: Élément planifié

en: Item Updated
fr: Élément mis à jour

en: Item Reverted To Draft
fr: Élément repassé en brouillon

en: Post published privately.
fr: Publication publiée en privé.

en: Item Published Privately
fr: Élément publié en privé

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
fr: %s publié en privé.

en: In the editor notice after publishing an item.
fr: Dans la notification de l’éditeur après la publication d’un élément.

en: Item Published
fr: Élément publié

en: Filter Items List
fr: Filtrer la liste des éléments

en: Item Link
fr: Lien de l’élément

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
fr: Autorisez l’ajout d’éléments aux menus dans l’écran « Apparence » > « Menus ». Doit être activé dans « Options de l’écran ».

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
fr: Assigne le texte affiché lorsque vous cliquez sur le texte « choisir parmi les plus utilisés » dans la boîte de méta de taxonomie lorsqu’aucune étiquette n’est disponible, et affecte le texte utilisé dans le tableau de liste des termes lorsqu’il n’y a pas d’élément pour une taxonomie.

en: Insert Into Media Button
fr: Bouton « Insérer dans le média »

en: Post Attributes
fr: Attributs de la publication

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
fr: Aucun %s trouvé

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
fr: Rechercher %s

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
fr: Taxonomie %s mise à jour

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
fr: Type de publication %s mis à jour

en: Post type draft updated.
fr: Le brouillon du type de publication a été mis à jour.

en: Post type submitted.
fr: Type de publication envoyé.

en: Field groups linked successfully.
fr: Les groupes de champs ont bien été liés.

en: Delete With User
fr: Supprimer avec le compte

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
fr: Tout les %s

en: Imported 1 item | Imported %s items
fr[0]: Importé 1 élément
fr[1]: Importé %s éléments

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
fr: Décrit le champ « Description » sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
fr: Décrit le champ « Nom » sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
fr: Décrit le champ parent sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
fr: Décrit le slug du champ sur l’écran « Modifier les étiquettes ».

en: Field Settings Tabs
fr: Onglets des réglages du champ

en: Field moved to other group
fr: Champ déplacé vers un autre groupe

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
fr: [Valeur du code court ACF désactivée pour l’aperçu]

en: Close modal
fr: Fermer la modale

en: Close Modal
fr: Fermer la modale

en: General
fr: Général

en: ACF Blocks
fr: Blocs ACF

en: Presentation
fr: Présentation

en: Start a new group of tabs at this tab.
fr: Commencez un nouveau groupe d’onglets dans cet onglet.

en: New Tab Group
fr: Nouveau groupe d’onglets

en: Use a stylized checkbox using select2
fr: Utiliser une case à cocher stylisée avec select2

en: Save Other Choice
fr: Enregistrer un autre choix

en: Allow Other Choice
fr: Autoriser un autre choix

en: Save Custom Values
fr: Enregistrer les valeurs personnalisées

en: Allow Custom Values
fr: Autoriser les valeurs personnalisées

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Field Group Title
fr: Titre du groupe de champs

en: Add title
fr: Ajouter un titre

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
fr: Nouveau sur ACF ? Jetez un œil à notre <a href="%s" target="_blank">guide des premiers pas</a>.

en: Add Field Group
fr: Ajouter un groupe de champs

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
fr: ACF utilise <a href="%s" target="_blank">des groupes de champs</a> pour grouper des champs personnalisés et les associer aux écrans de modification.

en: Add Your First Field Group
fr: Ajouter votre premier groupe de champs

en: Options Pages
fr: Pages d’options

en: Gallery Field
fr: Champ galerie

en: Flexible Content Field
fr: Champ de contenu flexible

en: Repeater Field
fr: Champ répéteur

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
fr: Débloquer des fonctionnalités supplémentaires avec ACF PRO

en: Delete Field Group
fr: Supprimer le groupe de champ

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
fr: Créé le %1$s à %2$s

en: Group Settings
fr: Réglages du groupe

en: Location Rules
fr: Règles de localisation

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
fr: Choisissez parmi plus de 30 types de champs. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Add Your First Field
fr: Ajouter votre premier champ

note: translators: A symbol (or text, if not available in your locale) meaning "Order Number", in terms of positional placement.
en: #
fr: N°

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Export As JSON
fr: Exporter en tant que JSON

en: Advanced Custom Fields logo
fr: Logo Advanced Custom Fields

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
fr: Commencez à créer de nouveaux champs personnalisés pour vos articles, pages, types de publication personnalisés et autres contenus WordPress.

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
fr: Les valeurs personnalisées des cases à cocher ne peuvent pas être vides. Décochez toutes les valeurs vides.

en: Add Toggle All
fr: Ajouter « Tout ouvrir/fermer »

en: Import JSON
fr: Importer un JSON

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Activate
fr: Activer

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
fr[0]: Groupe de champs désactivé.
fr[1]: %s groupes de champs désactivés.

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
fr[0]: Groupe de champs activé.
fr[1]: %s groupes de champs activés.

en: Deactivate this item
fr: Désactiver cet élément

en: Activate this item
fr: Activer cet élément

en: Move field group to trash?
fr: Déplacer le groupe de champs vers la corbeille ?

[ctx: post status]
en: Inactive
fr: Inactif

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
fr: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields Pro ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields Pro.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
fr: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields Pro ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields.

en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
fr: <strong>%1$s</strong> - Nous avons détecté un ou plusieurs appels pour récupérer les valeurs des champs ACF avant l’initialisation d’ACF. Ceci n’est pas pris en charge et peut entraîner des données incorrectes ou manquantes. <a href="%2$s" target="_blank">Découvrez comment corriger ce problème</a>.

en: Invalid request.
fr: Demande invalide.

en: %1$s is not one of %2$s
fr: %1$s n’est pas l’un des %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
fr: %1$s doit avoir un ID de publication valide.

en: %s requires a valid attachment ID.
fr: %s nécessite un ID de fichier jointe valide.

en: Show in REST API
fr: Afficher dans l’API REST

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
fr[0]: %1$s doit contenir le terme %2$s.
fr[1]: %1$s doit contenir l’un des termes suivants : %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
fr[0]: %1$s doit être une publication de type %2$s.
fr[1]: %1$s doit appartenir à l’un des types de publication suivants : %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
fr: %1$s doit avoir un ID de compte valide.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
fr[0]: %1$s doit avoir un compte avec le rôle %2$s.
fr[1]: %1$s doit avoir un compte avec l’un des rôles suivants : %2$s

en: Enable Transparency
fr: Activer la transparence

en: RGBA String
fr: Chaine RGBA

en: RGBA Array
fr: Tableau RGBA

en: Hex String
fr: Chaine hexadécimale

en: Upgrade to PRO
fr: Mettre à niveau vers PRO

[ctx: post status]
en: Active
fr: Actif

en: '%s' is not a valid email address
fr: « %s » n’est pas une adresse e-mail valide

en: Color value
fr: Valeur de la couleur

en: Clear color
fr: Effacer la couleur

en: Select default color
fr: Sélectionner une couleur par défaut

en: Blocks
fr: Blocs

en: Menu items
fr: Éléments de menu

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour : %s

en: Posts
fr: Publications

en: Saved
fr: Enregistré

en: Import
fr: Importer

en: Review changes
fr: Évaluer les modifications

en: Various
fr: Divers

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Awaiting save
fr: En attente d’enregistrement

en: Sync changes
fr: Synchroniser les modifications

en: Overview
fr: Aperçu

en: Located in plugin: %s
fr: Situés dans l’extension : %s

en: Located in theme: %s
fr: Situés dans le thème : %s

en: Located in: %s
fr: Situés dans : %s

en: Visit website
fr: Visiter le site

en: View details
fr: Voir les détails

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
fr: <a href="%s" target="_blank">Service d’assistance</a>. Les professionnels du support de notre service d’assistance vous aideront à résoudre vos problèmes techniques les plus complexes.

en: Class "%s" does not exist.
fr: La classe « %s » n’existe pas.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
fr: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Notre documentation complète contient des références et des guides pour la plupart des situations que vous pouvez rencontrer.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
fr: Nous sommes fanatiques du support et souhaitons que vous tiriez le meilleur parti de votre site avec ACF. Si vous rencontrez des difficultés, il existe plusieurs endroits où vous pouvez trouver de l’aide :

en: Help & Support
fr: Aide & support

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
fr: Veuillez utiliser l’onglet « Aide & support » pour nous contacter si vous avez besoin d’assistance.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
fr: Avant de créer votre premier groupe de champ, nous vous recommandons de lire notre guide <a href="%s" target="_blank">Pour commencer</a> afin de vous familiariser avec la philosophie et les meilleures pratiques de l’extension.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
fr: L’extension Advanced Custom Fields fournit un constructeur visuel de formulaires pour modifier les écrans de WordPress avec des champs supplémentaires, ainsi qu’une API intuitive pour afficher les valeurs des champs personnalisés dans n’importe quel fichier de modèle de thème.

en: Review local JSON changes
fr: Vérifier les modifications JSON locales

en: Loading diff
fr: Chargement du différentiel

en: Information
fr: Informations

en: Users
fr: Comptes

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
fr: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. Nous avons une communauté active et amicale sur nos forums communautaires qui peut vous aider à comprendre le fonctionnement de l’écosystème ACF.

en: Location type "%s" is already registered.
fr: Le type d’emplacement « %s » est déjà inscrit.

en: Invalid field group parameter(s).
fr: Paramètres de groupe de champ invalides.

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
fr: Désolé, cette publication n’est pas disponible pour la comparaison de différence.

en: Invalid nonce.
fr: Nonce invalide.

en: Error loading field.
fr: Erreur lors du chargement du champ.

en: <strong>Error</strong>: %s
fr: <strong>Erreur</strong> : %s

en: New Field
fr: Nouveau champ

en: No Fields found in Trash
fr: Aucun champ trouvé dans la corbeille

en: Field
fr: Champ

en: Fields
fr: Champs

en: No Field Groups found in Trash
fr: Aucun groupe de champs trouvé dans la corbeille

en: No Field Groups found
fr: Aucun groupe de champs trouvé

en: Search Field Groups
fr: Rechercher des groupes de champs

en: New Field Group
fr: Nouveau groupe de champs

en: Add New Field Group
fr: Ajouter un groupe de champs

en: Add New
fr: Ajouter

en: Field Groups
fr: Groupes de champs

note: Plugin URI of the plugin
en: https://www.advancedcustomfields.com
fr: https://www.advancedcustomfields.com/

en: Group
fr: Groupe

en: Customize the map height
fr: Personnaliser la hauteur de la carte

en: Height
fr: Hauteur

en: Set the initial zoom level
fr: Définir le niveau de zoom initial

en: Center
fr: Centrer

en: Search
fr: Rechercher

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Row
fr: Ligne

en: Table
fr: Tableau

en: Block
fr: Bloc

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Date Picker
fr: Sélecteur de date

en: New Lines
fr: Nouvelles lignes

en: No image selected
fr: Aucune image sélectionnée

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: All images
fr: Toutes les images

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Filters
fr: Filtres

en: Filter by Taxonomy
fr: Filtrer par taxonomie

en: All post types
fr: Tous les types de publication

en: Filter by Post Type
fr: Filtrer par type de publication

en: Loading
fr: Chargement

en: Relationship
fr: Relation

en: All taxonomies
fr: Toutes les taxonomies

en: Text
fr: Texte

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Value must not exceed %d characters
fr: La valeur ne doit pas excéder %d caractères

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Link
fr: Lien

en: Endpoint
fr: Point de terminaison

en: Separator
fr: Séparateur

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleur

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
fr: Veuillez supprimer %d caractères

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
fr: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
fr: Veuillez saisir %d caractères ou plus

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Accordion
fr: Accordéon

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: Update File
fr: Mettre à jour le fichier

en: File
fr: Fichier

en: Value must be a number
fr: La valeur doit être un nombre

en: Number
fr: Nombre

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Appearance
fr: Apparence

en: Add
fr: Ajouter

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Rows
fr: Lignes

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: (no title)
fr: (aucun titre)

[ctx: verb]
en: Update
fr: Mettre à jour

en: File size must not exceed %s.
fr: La taille du fichier ne doit pas excéder %s.

[ctx: verb]
en: Edit
fr: Modifier

en: Title
fr: Titre

en: Content
fr: Contenu

en: Cancel
fr: Annuler

en: Post Format
fr: Format de publication

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Menu Locations
fr: Emplacements de menus

en: Logged in
fr: Connecté

en: Page Template
fr: Modèle de page

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Gallery
fr: Galerie

en: Repeater
fr: Répéteur

en: Categories
fr: Catégories

en: Page Attributes
fr: Attributs de page

en: Revisions
fr: Révisions

en: Comments
fr: Commentaires

en: Permalink
fr: Permalien

en: Key
fr: Clé

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
fr: Ordre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Show this field group if
fr: Afficher ce groupe de champs si

en: No updates available.
fr: Aucune mise à jour disponible.

en: Rules
fr: Règles

en: Copied
fr: Copié

en: Show this field if
fr: Afficher ce champ si

en: Clone Field
fr: Champ clone

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Normal (after content)
fr: Normal (après le contenu)

en: id
fr: ID

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: Move
fr: Déplacer

en: Move field to another group
fr: Deplacer le champ vers un autre groupe

en: Duplicate field
fr: Dupliquer le champ

en: Upgrade complete.
fr: Mise à niveau terminée.

en: Select Field Groups
fr: Sélectionner les groupes de champs

en: No field groups selected
fr: Aucun groupe de champs sélectionné

en: Incorrect file type
fr: Type de fichier incorrect

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate this item
fr: Dupliquer cet élément

en: Upgrade Database
fr: Mettre à niveau la base de données

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Please select the destination for this field
fr: Veuillez sélectionner la destination pour ce champ

en: Settings
fr: Réglages

en: Field group saved.
fr: Groupe de champs sauvegardé.

en: Field group published.
fr: Groupe de champs publié.

en: Field group deleted.
fr: Groupe de champs supprimé.

en: Field group updated.
fr: Groupe de champs mis à jour.

en: Tools
fr: Outils

en: is equal to
fr: est égal à

en: Forms
fr: Formulaires

en: Choice
fr: Choix

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Value is less than
fr: La valeur est plus petite que

en: Value is greater than
fr: La valeur est plus grande que

en: Value contains
fr: La valeur contient

en: Value is equal to
fr: La valeur est égale à

en: (no label)
fr: (aucun libellé)

en: Select the taxonomy to be displayed
fr: Sélectionner la taxonomie à afficher

en: Page Type
fr: Type de page

en: and
fr: et

en: Field Group
fr: Groupe de champs

en: No Fields found
fr: Aucun champ trouvé

en: Center the initial map
fr: Centrer la carte initiale

en: Minimum Value
fr: Valeur minimum

en: Return Value
fr: Valeur de retour

en: Tabs
fr: Onglets

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
fr: Texte

en: Visual
fr: Visuel

en: Label
fr: Libellé

en: Value
fr: Valeur

en: Choices
fr: Choix

en: Select Link
fr: Sélectionner un lien

en: Tab
fr: Onglet

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
fr: Seconde

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
fr: Microseconde

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
fr: Milliseconde

en: Default
fr: Par défaut

[ctx: noun]
en: Select
fr: Liste déroulante

en: Value must be equal to or lower than %d
fr: La valeur doit être inférieure ou égale à %d

en: %s already exists
fr: %s existe déjà

en: %s added
fr: %s ajouté

en: Post updated
fr: Publication mise à jour

en: Post Status
fr: État de la publication

en: Post Taxonomy
fr: Taxonomie de la publication

en: Top Level Page (no parent)
fr: Page de plus haut niveau (aucun parent)

en: Register
fr: S’inscrire

en: Post Template
fr: Modèle de publication

en: All %s formats
fr: Tous les formats %s

en: Attachment
fr: Fichier joint

en: %s value is required
fr: La valeur %s est obligatoire

en: Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle

en: Send Trackbacks
fr: Envoyer des rétroliens

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Content Editor
fr: Éditeur de contenu

en: Field Label
fr: Libellé du champ

en: Drag to reorder
fr: Faites glisser pour réorganiser

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
fr: Mise à niveau de base de données complète. <a href="%s">Voir les nouveautés</a>

en: Upgrading data to version %s
fr: Mise à niveau des données vers la version %s

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
fr: Mise à niveau de la base de données effectuée. <a href="%s">Retourner au tableau de bord du réseau</a>

en: Site is up to date
fr: Le site est à jour

en: Add rule group
fr: Ajouter un groupe de règles

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Generate PHP
fr: Générer le PHP

en: Export Field Groups
fr: Exporter les groupes de champs

en: Local JSON
fr: JSON Local

en: Below fields
fr: Sous les champs

en: Side
fr: Sur le côté

en: Close Field
fr: Fermer le champ

en: class
fr: classe

en: width
fr: largeur

en: Wrapper Attributes
fr: Attributs du conteneur

en: Import Field Groups
fr: Importer les groupes de champs

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Sync available
fr: Synchronisation disponible

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
fr[0]: Groupe de champs synchronisé.
fr[1]: %s groupes de champs synchronisés.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
fr[0]: Groupe de champs dupliqué.
fr[1]: %s groupes de champs dupliqués.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Actif <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Actifs <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
fr: Examiner les sites et mettre à niveau

en: Move Field
fr: Déplacer le champ

en: Move Complete.
fr: Déplacement effectué.

en: Field Keys
fr: Clés des champs

en: Location
fr: Emplacement

en: copy
fr: copier

en: (this field)
fr: (ce champ)

en: Checked
fr: Coché

en: Move Custom Field
fr: Déplacer le champ personnalisé

en: Field group title is required
fr: Le titre du groupe de champ est requis

en: Field group draft updated.
fr: Brouillon du groupe de champs mis à jour.

en: Field group scheduled for.
fr: Groupe de champs programmé.

en: Field group submitted.
fr: Groupe de champs envoyé.

en: Relational
fr: Relationnel

en: Basic
fr: Basique

en: Update
fr: Mise à jour

en: Edit field group
fr: Modifier le groupe de champs

en: Selection is less than
fr: La sélection est inférieure à

en: Selection is greater than
fr: La sélection est supérieure à

en: Value matches pattern
fr: La valeur correspond au modèle

en: Restricted
fr: Limité

en: File type must be %s.
fr: Le type de fichier doit être %s.

en: or
fr: ou

en: Add new choice
fr: Ajouter un nouveau choix

en: Name
fr: Nom

en: No toggle fields available
fr: Aucun champ de sélection disponible

en: Single Value
fr: Valeur unique

en: Other
fr: Autre

en: Open
fr: Ouvrir

en: Edit File
fr: Modifier le fichier

en: File ID
fr: ID du fichier

en: Clear
fr: Effacer

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
fr: Maintenant

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
fr: Heure

en: Date Time Picker
fr: Sélecteur de date et heure

en: Top aligned
fr: Aligné en haut

en: Link URL
fr: URL du lien

en: Both (Array)
fr: Les deux (tableau)

en: Button Group
fr: Groupe de boutons

en: Character Limit
fr: Limite de caractères

en: Placeholder Text
fr: Texte indicatif

en: Selected elements will be displayed in each result
fr: Les éléments sélectionnés seront affichés dans chaque résultat

en: All
fr: Tous

en: Limit the media library choice
fr: Limiter le choix de la médiathèque

en: Preview Size
fr: Taille de prévisualisation

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Save Format
fr: Enregistrer le format

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
fr: Préc.

en: Text shown when inactive
fr: Texte affiché lorsque inactif

en: Text shown when active
fr: Texte affiché lorsque actif

en: Displays text alongside the checkbox
fr: Affiche le texte à côté de la case à cocher

en: Sub Fields
fr: Sous-champs

en: Clear location
fr: Effacer la position

en: Return Format
fr: Format de retour

en: Time Picker
fr: Sélecteur d’heure

en: Search Fields
fr: Rechercher des champs

en: View Field
fr: Voir le champ

en: Edit Field
fr: Modifier le champ

en: Add New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: View Field Group
fr: Voir le groupe de champs

en: Edit Field Group
fr: Modifier le groupe de champs

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
fr: Personnalisez WordPress avec des champs intuitifs, puissants et professionnels.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr: %d résultats disponibles, utilisez les flèches haut et bas pour naviguer parmi ceux-ci.

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: User
fr: Compte

en: Flexible Content
fr: Contenu flexible

en: Import file empty
fr: Fichier d’importation vide

en: Error uploading file. Please try again
fr: Erreur de téléversement du fichier. Veuillez réessayer.

en: Search for address...
fr: Rechercher une adresse…

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
fr: Merci d‘avoir mis à jour %1$s v%2$s !

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
fr[0]: %1$s requiert au moins %2$s sélection
fr[1]: %1$s requiert au moins %2$s sélections

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
fr: Le site nécessite une mise à niveau de la base de données à partir de %1$s vers %2$s

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
fr: Le champ %1$s peut maintenant être trouvé dans le groupe de champs %2$s

en: The format returned via template functions
fr: Le format retourné via les fonctions du modèle

en: Custom:
fr: Personnalisé :

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
fr: Permet l’affichage du code HTML à l’écran au lieu de l’interpréter

en: Edit Image
fr: Modifier l’image

en: Update Image
fr: Mettre à jour l’image

en: Image Array
fr: Tableau de l’image

en: Image ID
fr: ID de l’image

en: Maximum values reached ( {max} values )
fr: Valeurs maximum atteintes ({max} valeurs)

en: Elements
fr: Éléments

en: Post ID
fr: ID de la publication

en: Post Object
fr: Objet de la publication

en: Appears when creating a new post
fr: Apparaît à la création d’une nouvelle publication

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
fr: Pour plus de contrôle, vous pouvez spécifier une valeur et un libellé de cette manière :

en: red : Red
fr: rouge : Rouge

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
fr: Choisir l’heure

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
fr: Définir un point de terminaison pour l’accordéon précédent. Cet accordéon ne sera pas visible.

en: Allow new terms to be created whilst editing
fr: Autoriser la création de nouveaux termes pendant la modification

en: Connect selected terms to the post
fr: Lier les termes sélectionnés à la publication

en: Allow 'custom' values to be added
fr: Autoriser l’ajout de valeurs personnalisées

en: Image width must not exceed %dpx.
fr: La largeur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: Image height must be at least %dpx.
fr: La hauteur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: Image height must not exceed %dpx.
fr: La hauteur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: File size must be at least %s.
fr: La taille du fichier doit être d’au moins %s.

en: Has any value
fr: A n’importe quelle valeur

en: Has no value
fr: A aucune valeur

en: Validate Email
fr: Valider l’e-mail

en: is not equal to
fr: n’est pas égal à

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
fr: Ce champ ne peut pas être déplacé tant que ses modifications n’ont pas été enregistrées

en: Options Page
fr: Page d’options

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
fr: Veuillez également vérifier que tous les modules premium (%s) soient mis à jour à la dernière version.

en: Allow this accordion to open without closing others.
fr: Autoriser l’ouverture de cet accordéon sans fermer les autres.

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
fr: TinyMCE ne sera pas initialisé avant un clic dans le champ

en: Select the appearance of this field
fr: Sélectionner l’apparence de ce champ

en: Value is not equal to
fr: La valeur n’est pas égale à

en: Add / Edit
fr: Ajouter/Modifier

en: True / False
fr: Vrai/Faux

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
fr: La chaine « field_ » ne peut pas être utilisée au début du nom d’un champ

en: User Role
fr: Rôle du compte

en: Current User
fr: Compte actuel

en: User Form
fr: Formulaire de profil

en: Super Admin
fr: Super admin

en: Current User Role
fr: Rôle du compte actuel

en: All user roles
fr: Tous les rôles de comptes

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Post Category
fr: Catégorie de publication

en: Author
fr: Auteur/autrice

en: Below labels
fr: Sous les libellés

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
fr: Il est recommandé de sauvegarder votre base de données avant de procéder. Confirmez-vous le lancement de la mise à jour maintenant ?

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: Uploaded to this post
fr: Téléversé sur cette publication

en: Image width must be at least %dpx.
fr: La largeur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: Allow Archives URLs
fr: Afficher les URL des archives

en: Page Link
fr: Lien vers la page

en: Save Terms
fr: Enregistrer les termes

en: Create Terms
fr: Créer des termes

en: Add 'other' choice to allow for custom values
fr: Ajouter le choix « Autre » pour autoriser les valeurs personnalisées

en: Display this accordion as open on page load.
fr: Ouvrir l’accordéon au chargement de la page.

en: Restrict which files can be uploaded
fr: Restreindre quels fichiers peuvent être téléversés

en: Restrict which images can be uploaded
fr: Restreindre quelles images peuvent être téléversées

en: Uploaded to post
fr: Téléversé dans la publication

en: User unable to add new %s
fr: Compte incapable d’ajouter un nouveau %s

en: User ID
fr: ID du compte

en: User Object
fr: Objet du compte

en: User Array
fr: Tableau de comptes

en: Save 'other' values to the field's choices
fr: Sauvegarder les valeurs « Autres » dans les choix des champs

en: Expand Details
fr: Déplier les détails

en: Collapse Details
fr: Replier les détails

en: Child Page (has parent)
fr: Page enfant (a un parent)

en: Parent Page (has children)
fr: Page parent (a des enfants)

en: Page Parent
fr: Page parente

en: Viewing front end
fr: Vue de l’interface publique

en: Comment
fr: Commenter

en: Post
fr: Publication

en: Spam Detected
fr: Indésirable détecté

en: Toolbar
fr: Barre d’outils

en: Text Only
fr: Texte Uniquement

en: Visual Only
fr: Visuel uniquement

en: Visual & Text
fr: Visuel & texte

en: Click to initialize TinyMCE
fr: Cliquer pour initialiser TinyMCE

en: Search...
fr: Rechercher…

en: Select taxonomy
fr: Sélectionner la taxonomie

en: Select post type
fr: Choisissez le type de publication

en: Range
fr: Plage

en: Password
fr: Mot de Passe

en: Enter URL
fr: Saisissez l’URL

en: Embed Size
fr: Taille d’intégration

en: Value must be equal to or higher than %d
fr: La valeur doit être être supérieure ou égale à %d

en: Step Size
fr: Taille de l’incrément

en: Maximum Value
fr: Valeur maximum

en: Escape HTML
fr: Autoriser le code HTML

en: No Formatting
fr: Aucun formatage

en: Automatically add &lt;br&gt;
fr: Ajouter automatiquement &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
fr: Ajouter automatiquement des paragraphes

en: Controls how new lines are rendered
fr: Contrôle comment les nouvelles lignes sont rendues

en: Opens in a new window/tab
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Image URL
fr: URL de l’image

en: Add Image
fr: Ajouter image

en: Value must be a valid URL
fr: Le champ doit contenir une URL valide

en: Sets the textarea height
fr: Définir la hauteur de la zone de texte

en: Leave blank for no limit
fr: Laisser vide pour ne fixer aucune limite

en: Term ID
fr: ID de terme

en: Term Object
fr: Objet de terme

en: Load value from posts terms
fr: Charger une valeur depuis les termes de publications

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
fr: Le chargement a échoué

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
fr: Recherche en cours...

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
fr: Chargement de résultats supplémentaires…

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
fr: Veuillez saisir au minimum 1 caractère

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
fr: Aucun résultat

en: Find current location
fr: Obtenir l’emplacement actuel

en: Sorry, this browser does not support geolocation
fr: Désolé, ce navigateur ne prend pas en charge la géolocalisation

en: Comma separated list. Leave blank for all types
fr: Séparez les valeurs par une virgule. Laissez blanc pour tout autoriser.

en: Library
fr: Médiathèque

en: Off Text
fr: Texte « Inactif »

en: On Text
fr: Texte « Actif »

en: Load Terms
fr: Charger les termes

en: Multi Select
fr: Liste déroulante à multiple choix

en: Multiple Values
fr: Valeurs multiples

en: Placement
fr: Positionnement

en: Specify the value returned
fr: Spécifier la valeur retournée

en: Use AJAX to lazy load choices?
fr: Utiliser AJAX pour un chargement différé des choix ?

en: oEmbed
fr: Contenu oEmbed

en: Link Array
fr: Tableau de liens

en: Specify the style used to render the selected fields
fr: Spécifier le style utilisé pour afficher les champs sélectionnés

en: File Array
fr: Tableau de fichiers

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Appears after the input
fr: Apparait après le champ

en: Append
fr: Ajouter après

en: Appears before the input
fr: Apparait avant le champ

en: Prepend
fr: Ajouter avant

en: Appears within the input
fr: Apparaît dans l’entrée

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
fr: Terminé

en: Week Starts On
fr: La semaine débute le

en: The format used when saving a value
fr: Le format utilisé lors de la sauvegarde d’une valeur

en: The format displayed when editing a post
fr: Le format affiché lors de la modification d’une publication

en: Display Format
fr: Format d’affichage

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
fr: Sem.

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
fr: Terminé

en: Enter each default value on a new line
fr: Saisir chaque valeur par défaut sur une nouvelle ligne

en: Save 'custom' values to the field's choices
fr: Enregistrez les valeurs « personnalisées » dans les choix du champ

en: Specify the returned value on front end
fr: Spécifier la valeur renvoyée publiquement

en: Enter each choice on a new line.
fr: Saisir chaque choix sur une nouvelle ligne.

en: Layout
fr: Mise en page

en: Field type does not exist
fr: Le type de champ n’existe pas

en: %d fields require attention
fr: %d champs nécessitent votre attention

en: 1 field requires attention
fr: Un champ nécessite votre attention

en: Validation failed
fr: Échec de la validation

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
fr: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
fr: Cette version contient des améliorations de la base de données et nécessite une mise à niveau.

en: Database Upgrade Required
fr: Mise à niveau de la base de données requise

en: Back to all tools
fr: Retour aux outils

en: Reading upgrade tasks...
fr: Lecture des tâches de mise à niveau…

en: Upgrade failed.
fr: Mise à niveau échouée.

en: Upgrade Sites
fr: Mettre à niveau les sites

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
fr: Les sites suivants nécessitent une mise à niveau de la base de données. Sélectionner ceux que vous voulez mettre à jour et cliquer sur %s.

en: Hide on screen
fr: Masquer de l’écran

en: Discussion
fr: Commentaires

en: Shown in field group list
fr: Affiché dans la liste des groupes de champs

en: Field groups with a lower order will appear first
fr: Les groupes de champs avec un ordre inférieur apparaitront en premier

en: High (after title)
fr: Haute (après le titre)

en: Position
fr: Emplacement

en: Seamless (no metabox)
fr: Sans contour (pas de boîte meta)

en: Active
fr: Actif

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
fr: Instructions pour les auteurs et autrices. Affichées lors de l’envoi des données

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
fr: Un seul mot. Aucun espace. Les tirets bas et les tirets sont autorisés.

en: Required
fr: Obligatoire

[ctx: No Terms]
en: No %s
fr: N° %s

en: Stylized UI
fr: Interface (UI) stylisée

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">(%s)</span> inactif
fr[1]: <span class="count">(%s)</span> inactifs

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
fr: Si plusieurs groupes de champs apparaissent sur un écran de modification, les options du premier groupe de champs seront utilisées (celle avec le numéro de commande le plus bas).

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
fr: <b>Sélectionner</b> les éléments à <b>masquer</b> sur l’écran de modification.

en: This is the name which will appear on the EDIT page
fr: Ceci est le nom qui apparaîtra sur la page de modification

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
fr: Créer un ensemble de règles pour déterminer quels écrans de modification utiliseront ces champs personnalisés avancés

[ctx: verb]
en: Select
fr: Sélectionner

en: Standard (WP metabox)
fr: Standard (boîte méta WP)

en: Posts Page
fr: Page des publications

en: Viewing back end
fr: Affichage de l’interface d’administration

en: Please select at least one site to upgrade.
fr: Veuillez choisir au moins un site à mettre à niveau.

en: Validation successful
fr: Validation réussie

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
fr: Ajouter une case à cocher pour basculer tous les choix

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
fr: Vous ne pouvez choisir que %d éléments

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
fr: Vous ne pouvez choisir qu’un seul élément

en: Email
fr: E-mail

en: Width
fr: Largeur

en: Supports
fr: Prend en charge

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the items in that file.
fr: Sélectionnez le fichier JSON Advanced Custom Fields que vous souhaitez importer. Quand vous cliquez sur le bouton « Importer » ci-dessous, ACF importera les éléments dans ce fichier.

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
fr: Sélectionnez les éléments que vous souhaitez exporter, puis choisissez la méthode d’exportation. « Exporter comme JSON » pour exporter vers un fichier .json que vous pouvez ensuite importer dans une autre installation ACF. « Générer le PHP » pour exporter un code PHP que vous pouvez placer dans votre thème.

en: Toggle All
fr: Tout (dé)sélectionner

en: Allow Null
fr: Autoriser une valeur vide

en: Delay Initialization
fr: Retarder l’initialisation

en: Label Placement
fr: Emplacement des libellés

en: Allowed File Types
fr: Types de fichiers autorisés

en: Filter by Role
fr: Filtrer par rôle

en: Instruction Placement
fr: Emplacement des instructions

en: Maximum Posts
fr: Maximum de publications

en: Minimum Posts
fr: Minimum de publications

en: Show Media Upload Buttons
fr: Afficher les boutons de téléversement de médias ?

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
fr: Un résultat est disponible, appuyez sur « Entrée » pour le sélectionner.

en: Order No.
fr: N° d’ordre.
